W Polsce słowo „bootleg” kojarzy się głównie z nieoficjalnym lub nielegalnym nagraniem audio które było rozpowszechniane bez zgody jego autora.
Z biegiem czasu nabrało ono szerszego kontekstu. Teraz oprócz sfery muzycznej do kategorii „bootlegu” można zaliczyć całą gamę innych rzeczy, które zostały nielegalnie (i często nieudolnie) wyprodukowane w taki sposób, aby przypominały oryginał. Mogą to być filmy, obrazy a nawet zabawki. Nas w tym momencie interesują plakaty filmowe, a z racji tematyki tej strony chodzi o plakaty do „Terminatorów”. Poniżej zbiór plakatów „tak złych, że aż dobrych” promujących filmy z tej serii.


Pod koniec XX wieku, a dokładniej w latach 80-tych, gdy kina obwoźne w jednych miejscach powoli przechodziły do lamusa, w innych (często z braku alternatyw) przeżywały swój renesans. Tak właśnie było w Republice Ghany (Afryka). Lokalni biznesmeni, którzy byli właścicielami obwoźnych kin, musieli w jakiś sposób zachęcać ludzi swoim repertuarem aby ci tłumnie przychodzili na seanse. W tym celu zlecali miejscowym artystom wykonanie plakatów promujących dany film. Jako, że tacy ludzie raczej nie byli absolwentami Akademii Sztuk Pięknych, to i jakość wykonanych dzieł dawała sporo do życzenia.

TERMINATOR (1984)
Plakaty z Ghany (kliknij aby powiększyć)


Artysta dostawał instrukcje odnośnie formatu oraz treści nań zawartych i przystępował do dzieła, malując plakat na rzeczach dostępnych „pod ręką”, czyli szmatach, workach po mące itp. Zawartość plakatu miała zachęcić ludzi do przyjścia na film, dlatego obok elementów przemalowywanych z okładek kaset wideo, można było dopatrzeć się rzeczy które były dość szokujące lub krwawe. Często taki malarz nie miał wcale styczności z treściami zawartymi w filmie. W takich wypadkach puszczał wodzę fantazji i na plakatach pojawiały się rzeczy zupełnie nie pasujące do tego co przedstawia film.

TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU (1991)
Plakaty z Ghany


Naturalnie, pomimo swojej kiczowatości, takie afisze zdawały egzamin a nawet przeszły próbę czasu. Nowe pokolenie twórców cały czas dostaje zlecenia, gdyż teraz takimi plakatami interesują się kolekcjonerzy z całego świata. Powstają nawet wystawy w galeriach sztuki, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

TERMINATOR 3: BUNT MASZYN (2003)
Plakaty z Ghany

Plakat z Rosji

Inną sprawą są plakaty, które pochodzą z Rosji. We wioskach czy małych miejscowościach lokalni dystrybutorzy wolą zlecić wykonanie takiego plakatu czy afiszu miejscowym artystom. Najwyraźniej jest to dla nich tańsza i lepsza opcja niż sprowadzić oficjalne plakaty.

TERMINATOR OCALENIE (2009)
Plakat z Rosji

Na koniec jeszcze dwa plakaty promujące filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem, które pomimo innej nazwy, śmiało mogą reklamować Terminatora 😉

PREDATOR i PAMIĘĆ ABSOLUTNA
Plakaty z Ghany

Po więcej tego typu perełek, ale z innych filmów odsyłamy TUTAJ oraz TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *