Smutna wiadomość obiegła internet. Zmarł András György Vajna, czyli producent filmowy węgierskiego pochodzenia. Wyprodukował on kilkadziesiąt wysokobudżetowych filmów w tym takie tytuły jak Rambo (1-3), Sędzia Dredd (1995) czy Szklaną Pułapkę 3. Fani Terminatora powinni kojarzyć go z tego, że był producentem wykonawczym filmów: Terminator 3: Bunt Maszyn, Terminator Ocalenie oraz serialu Terminator: Kroniki Sary Connor.


Andy Vajna i Arnold Schwarzenegger spotykali się wielokrotnie przy rozmaitych okazjach.


Andy Vajna już w latach osiemdziesiątych był związany z serią „Terminator”. W 1976 roku Vajna razem z Mario Kassarem założyli wytwórnię Carolco Pictures. To właśnie Carolco wyprodukowało „Terminatora 2: Dzień Sądu” ale bez udziału Andy’ego Vajny. Producent w 1989 opuścił Carolco i założył Cinergi Pictures. Firma jednak została zamknięta w 1998 roku. W tym samym roku, Vajna oraz Kassar załozyli wytwórnię C2 Pictures co w 2003 poskutkowało wyprodukowaniem filmu Terminator 3: Bunt Maszyn.


Andy Vajna i Mario Kassar, wraz z Kristanną Loken podczas premiery Terminatora 3


W 2009 roku Vajna i Kassar wyprodukowali czwarty film z serii, czyli Terminator Ocalenie. Później wyszło na jaw, że markę jaką jest Terminator sprzedali firmie Halcyon Group jeszcze w 2007.

Na początku 2011 roku Adnrew Vajna został powołany przez rząd Victora Orbana na stanowisko komisarza rządowego do spraw węgierskiego przemysłu filmowego. Chociaż Vajna nie był bezpośrednio związany z produkcją „Terminatora 6” (2019) to fakt, że część zdjęć do nadchodzącego filmu odbyła się właśnie na Węgrzech, nie jest przypadkiem.


Andy Vajna, Arnold Schwarzenegger oraz Victor Orban

Andy Vajna zmarł 20 stycznia 2019 w Budapeszcie. Miał 74 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *