Pandemia wirusa SARS-CoV 2 (powodującego chorobę układu oddechowego, zwaną COVID-19) trwa w najlepsze. Wirus cały czas rozprzestrzenia się po całym globie, zakażając coraz węcej ludzi. Niczym małe, niewidoczne jednostki Skynetu co chwila atakuje kolejne osoby. Infiltruje on w ludzkim organizmie te rejony w których mogą znajdować się np. choroby niedoleczone, współistniejące lub takie z których dany człowiek może nie mieć pojęcia, że posiada. Skutkiem takiego zakażenia może być nawet śmierć. Nie znaleziono też lekarstwa, co utrudnia eliminację tego koronawirusa.

Jako że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową to najskuteczniejszym sposobem w tym momencie jest jak najmniejsza styczność z potencjalnie zakażonymi osobami. Pomaga w tym kwarantanna, odseparowanie od innych osób poprzez siedzenie w domu, noszenie masek w miejscach publicznych, utrzymywanie optymalnej odległości oraz częstsza higiena ciała niż zwykle (w szczególności rąk i twarzy). Uogólniając – cały świat praktycznie się zatrzymał, aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Zamknięto szkoły, sklepy, galerie czy kościoły. Ucierpiała gospodarka, wiele firm upadło a sporo ludzi straciło pracę. Pomimo tego wirus dalej się rozprzestrzenia. Między innymi jednym z powodów jest niedokładne przestrzeganie wcześniej wymienionych zaleceń. Powstały rozmaite akcje w postaci reklam i apeli, nawołujących do pozostania w domu i ograniczenia styczności z innymi ludźmi. Pojawiły się kampanie charytatywne wspomagające walkę z koronawirusem. Wiele osób robi to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wśród nich znalazło się kilku aktorów, znanych z filmów z serii „Terminator”.

Jednym z takich osób jest Arnold Schwarzenegger, którego można już określić mianem człowieka-instytucji. Aktor, który pojawił się w prawie wszystkich „Termiatorach” apeluje do pozostania w domu i nie spotykania się towarzysko. Za pośrednictwem mediów społecznościowych (takich jak facebook czy tweeter) pokazuje min. jak dokładnie myć ręce:

Podsuwa pomysł spożytkowania czasu, wykonując samemu ćwiczenia w domu (według udostępnionych swoich zdjęć z roku 1977)

Aktor w ramach siedzenia w domu, udostępnia też nagrania z malutkim kucykiem i osiołkiem. Apeluje jednocześnie aby nie wychodzić bez potrzeby. Za wpływy ze sprzedaży odzieży z podobizną jego oraz powyższych zwierzątek i napisem „Dont be an Ass. Stay inside” (Nie bądź osłem. Pozostań w środku), zasilana jest jego fundacja After-School All-Stars, którą Arnie założył w 1992 roku. Fundacja ta zapewnia bezpłatne, kompleksowe programy po szkole ponad 100 000 uczniom a w czasie pandemii artykuły spożywcze dla tych dzieci oraz ich rodzin. Arnold zaprezentował również maseczkę z napisem „We’ll be Back”, która też jest do kupienia a dochód również idzie w całości na fundację After-School All-Stars.

Ponadto Arnie przekazał 1 mln $ na zakup maseczek, rękawiczek i fartuchów chirurgicznych dla szpitali. Więcej informacji można znależć odwiedzając jego fanpage. Arnold Schwarzenegger bardzo dużo robi w walce z koronawirusem ale (jeśli uwzględnimy tylko gwiazdy serii) to nie jest odosobniony w tej dziedzinie…

___________________________

Michael Biechn, który także apeluje o pozostanie w domu jednocześnie dostarczył niesamowitej gratki fanom Terminatora. Przypomnijmy, że aktor dwukrotnie zagrał żołnierza Ruchu Oporu – Sierżanta Kyle’a Reese’a w filmie The Terminator i Terminator 2 (cameo). Ostatnio za pośrednictwem mediów społecznościowych Biehn przesłał krótki filmik, gdzie po raz kolejny wciela się w tą postać. Odtwarza on scenkę, podobną do tej z filmu The Terminator. W oryginale Kyle Reese tłumaczy Sarze Connor, że terminator nie przestanie jej ścigać dopóki ona nie zginie: „Posłuchaj i zrozum. Ten terminator gdzieś tam jest. Nie można go przekupić. Nie można go przekonać. Nie czuje litości, wyrzutów sumienia ani strachu. I absolutnie się nie przestanie, dopóki nie umrzesz”. W poniższym klipie parafrazuje te słowa, odnosząc się do obecnej sytuacji:

Posłuchaj i zrozum. Ten wirus gdzieś tam jest. Nie można go przekupić. Nie można go przekonać. Nie czuje litości, wyrzutów sumienia ani wstydu i absolutnie nie przestanie, dopóki nie zostaniemy w domu. Reese… odmeldowuję się”

W krótkim wywiadzie dla Daily Mail. Michael Biehn skomentował to następująco: „Kiedy o tym pomyślisz, to terminator jest bardzo podobny do koronawirusa, ale w takim sensie, iż jest nieznanym zabójcą, który zaskoczył świat i się nie zatrzymuje. Ja chciałem przekazać wiadomość wszystkim ludziom, aby zostali w domu„. Dodał „Czy możesz sobie wyobrazić, że gdyby koronawirus był jak grypa, i dzieci by to łapały? To jest naprawdę przerażające, jeśli się tak zastanowić. (…) Nie wiem dokładnie, jak można zatrzymać tego wirusa, chyba że można powstrzymać ludzi. Wszyscy muszą zostać w domu(…)”.

Oprócz tego Michael Biehn (wraz z żoną Jenifer Blanc-Biehn) sprzedaje koszulki ze swoją podobizną na swojej stronie www.jbbmb.net. Wśród nich jest koszulka Kyle’a Reese’a z Terminatora i napis (z przodu) „Come With Me”(Chodź ze mną) a z tyłu „#stayhomesavelives, #thatvirusisoutthere” (zostań w domu ratuj życia, ten wirus tam jest). Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na walkę z pandemią. Ale nie tylko Michael Biehn na czas epidemii powrócił do swojej postaci z Terminatora…

___________________________

Jenette Goldstein i Xander Berkeley również (niejako) „powrócili” do ról które pierwotnie odgrywali w filmie Terminator 2: Judgment Day. Zagrali w filmie małżeństwo Janelle i Todda Voightów czyli opiekunów prawnych Johna Connora. Aktorzy pomogli w realizacji infografiki mającej na celu pomoc dydaktyczną, jak zachować się aby przetrwać w czasie tej kwarantanny. Z pomysłem na infografikę wyszedł grafik/ilustrator Matthew Orsman z Mirthquake Design & Ilustration. Skontaktował się z Jenette i Xanderem i poprosił aby dostarczyli mu swoje zdjęcia, które on wykorzystał tworząc zabawny kolaż przedstawiający nawiązanie do słynnej sceny z filmu. Oprócz waloru dydaktycznego, grafika ta bardzo ucieszyła też zagorzałych fanów Terminatora.

Nie dopuść aby morderczy android z przyszłości przekazał twojemu przybranemu synowi złe wieści.
BĄDŹ BEZPIECZNY! BĄDŹ MĄDRY! SPŁASZCZ KRZYWĄ!

___________________________

Emilia Clarke, która zasłynęła rolą w serialu Gra o Tron a która zagrała Sarę Connor w filmie Terminator Genisys również czynnie udziela się w walce z koronawirusem. Aktorka wymyśliła akcję chartatywną polegającą na finansowym wsparciu jej fundacji SameYou. Celem jest zebranie 250 tys funtów na wsparcie dla pacjentów walczących z COVID-19. Akcja polega na tym, że spośród wszystkich darczyńców, którzy wpłacili pieniądze na konto fundacji, Emilia Clarke drogą losowania wybierze 12 osób z którymi umówi się na obiad. Spotkanie nie odbędzie się na żywo, tylko wirtualnie. Aktorka za pośrednictwem instagrama udostępniła taki filmik:

„…Będziemy wspólnie gotować i jeść. Porozmawiamy o różnych rzeczach – o izolacji, strachu czy śmiesznych filmikach. I wiecie co? Tak właściwie to nie umiem gotować, więc na pewno będzie zabawnie.”

Chcemy dać możliwość wirtualnej rehabilitacji dla osób po urazach mózgu, tak aby mieli swoje miejsce, w którym czują się bezpieczni a nie tak bardzo samotni i odizolowani. Musimy też stworzyć jak najwięcej nowych łóżek dla ciężko pracującej służby zdrowia” – powiedziała Clarke

Fundacja SameYou wspiera osoby po udarach, urazach i po operacjach mózgu. Aktorka założyła ją po tym jak sama miała operację tętniaka, którego wykryto u niej w 2011 r.

___________________________

Lee Byung-Hun, który wcielił się w postać T-1000 w filmie Terminator Genisys, również nie pozostał obojętny w dobie kryzysu. Koreański aktor przekazał darowiznę pieniężną dla Community Chest of Korea w wysokości 100 milionów Wonów na wsparcie zwiększenia działań zapobiegawczych w rozprzestrzenianiu się koronawirusa w swoim kraju. Lee Byung-Hun powiedział:

„Głęboko sympatyzuję z powagą rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 i mam nadzieję, że wszyscy połączą siły, aby przekazać darowiznę” (tłumaczenie z koreańskiego). 

Pieniądze te zostaną wykorzystane dla obywateli z całego kraju (którzy potrzebują wsparcia) w tym dzieci i osoby starsze o stosunkowo słabej odporności, rodziny o niskich dochodach oraz personel medyczny potrzebujący zapasów do kwarantanny.

___________________________

Brett Azar to aktor/dubler dwukrotnie wcielający się w terminatora T-800, na którego nakładana była (przede wszystkim) komputerowa twarz z podobizną trzydziestoletniego Arnolda Schwarzeneggera. Pierwszy raz wystąpił w filmie Terminator Genisys a za drugim razem w Terminatorze: Mroczne Przeznaczenie.

Azar poruszył problem osób które borykają się z nałogami w czasie izolacji. Zachęcał aby wspomagać takich ludzi, ponieważ jeśli siedzą sami w domu to łatwiej im (bez żadnej kontroli, czy zahamowań) powrócić do nałogu. I na odwrót – zachęcał aby takie osoby (jeśli chcą) poprosiły innych o pomoc. Brett nawet zaoferował swoje wsparcie, otwierając się na kontakt z kimkolwiek kto może go potrzebować.

„Kwarantanna może być trudna z wielu powodów, a zwłaszcza jeśli masz nałogi i zaburzenia od których nie możesz uciec w izolacji. Jeśli znasz kogoś, kto może mieć takie problemy, skontaktuj się z nim. Jeśli walczysz, wyciągnij rękę. Nie pozwól, aby strach przed osądem powstrzymał cię przed pomocą.” – napisał na instagramie Azar.

___________________________

Naralia Reyes zagrała w Terminatorze: Dark Fate postać Dani Ramos, ściganą zawzięcie przez Terminatora REV-9 . Kolumbijska aktorka wzięła udział w kampanii o nazwie „Somos Uno” mającej na celu wsparcie dla osób które nie mogą pracować w czasie izolacji, bo przebywają w domu. A przez fakt, że 60% kolumbijczyków pracuje „na własną rękę” sprawia, że nie mają płynnego dochodu. Aktorka zachęca do wpłacania datku, który przeznaczony jest dla takich pracowników i ich rodzin w czasie kwarantanny. Reyes tak napisała:

„60 % siły roboczej Kolumbii należy do nieformalnej gospodarki. Taka praktyka społeczna oznacza, że izolacja jest równoznaczna z utratą całego dochodu gospodarczego, narażaniem życia i spokoju milionów rodzin.
Dla nich stworzyliśmy platformę „SOMOS UNO”, aby kierować ludzką dobroć, aby chronić i wspierać najsłabszych ludzi, dając im potrzebne środki, by mogli spokojnie pozostać w domu (…)”

Poniżej spot w którym (obok inych osób), występuje Natalia Reyes. Aktorka widoczna tylko na początku klipu:

„Coś, co zaczęło się w Chinach wpływa nawet na ostatni zakątek naszej planety, wszyscy jesteśmy połączeni, jesteśmy narażeni bez względu na pozycję, rasę, pieniądze czy władzę, w końcu jesteśmy względem siebie równi, bo możemy przez to przejść tylko razem i myśleć jako społeczność…” – komentuje Reyes na faceboku, jednocześnie zachęcając do wpłaty conajmniej 2$ na tą platformę Więcej na jej profilu fb.

___________________________

Diego Boneta to meksykański aktor, który w filmie Terminator: Mroczne Przeznaczenie wcielił się w rolę Diego Ramosa (brata Dani). Choć większość fanów serii dowiedziała się o nim dopiero w kontekście „szóstego Terminatora”, to w swoim kraju aktor posiada całkiem spory fandom. Z racji faktu, że koronawirus również dotarł do Meksyku, to nic dziwnego, że Boneta postanowił za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelować do swoich rodaków ażeby zostali w domu.

…Drodzy, proszę, zostańmy w domu. To jedyne, co możemy zrobić, walcząc z tym niefortunnym wirusem. Sprawa jest bardzo poważna, to nie są wakacje, proszę, zostańmy w domu.

Tylko tyle i aż tyle.

___________________________

Jedni walczą z pandemią COVID-19, apelując lub pomagając innym na różne sposoby i na miarę swoich możliwości. Są jednak tacy, którzy dosłownie walczą z tym wirusem dlatego, że sami zostali zakażeni. Takiego pecha miał Tristan Ulloa. 49 letni aktor, który zagrał w filmie Terminator: Dark Fate został zakażony koronawirusem. Leżał on w szpitalu Infanta Leonor w Madrycie gdzie finalnie doszedł do siebie. Aktor uważa, że miał dużo szczęścia. Przyznał jednak, że „były to bardzo popieprzone chwile” i można było odnieść takie wrażenie po emocjonującym filmiku, udostępnionym przez niego na Instagramie.

 „Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałem wam wszystkim podziękować za to, że tam jesteście i za wsparcie. Czułem się bardzo podbudowany. To były chwile popieprzone, ale się wybiłem. Odporność wzrosła i wygląda na to, że udało mi się zmienić p** krzywą której miałem dość” – powiedział aktor.

„Nie mam gorączki, mam już głos i mam energię i chęci aby zobaczyć was wszystkich, podzielenia się i objęcia was wszystkich, którzy przesyłali mi wiadomości”

Na planie filmowym z Lindą Hamilton

Tristan Ulloa, który w Terminatorze: Mroczne Przeznaczenie zagrał wujka Dani Ramos (Natalia Reyes) o imieniu Felipe Gandal. Aktor, który jest już w domu dziękował dosłownie wszystkim a w szczególności lekarzom i całemu personelowi w szpitalu. „Pozostawiam tu kilku niesamowitych osób. Są to ludzie, którzy zasługują na wszystko, zasługują na wysłuchanie, którzy zasługują na możliwość mówienia, abyśmy mogli zrozumieć, co robią i jakie mają warunki, w których to robią”, odparł aktor, kładąc nacisk na znaczenie „większego słuchania” osób pracujących w służbie zdrowia.

___________________________

Na koniec jeszcze jedna osoba, powiązana z serią a cierpiąca z powodu zakażenia koronawirusem. Jest nim Gianluca Di Medio czyli aktor/kaskader, który zagrał małą rolę żołnierza z przyszłości w filmie Terminator: Dark Fate. Aktor został zakażony w styczniu, podczas pobytu na planie filmowym w północno-wschodniej części Chin. Di Medio przebywał na intensywnej terapii w szpitalu w miejscowości położonej przy granicy z Koreą Płn.

Ostatecznie został w pełni wyleczony ale jak sam przyznał była to droga przez mękę. W wywiadzie dla Daily Mail powiedział, że o mały włos by tego nie przeżył.

Prawie umarłem. Teraz wychodzę tylko po niezbędne produkty: jedzenie i lekarstwa. Ale jak widzę zdjęcia w mediach społecznościowych ludzi na plaży, podczas przerwy wiosennej to jestem w****ny. (…) Gdyby ludzie wiedzieli to co ja wiem, to nie szli by ba plażę ćwiczyć jogi tylko siedzieliby w domu w izolacji”.

Lucas Di Medio na planie „Terminatora: Mroczne Przeznaczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *