W grudniu na polskim rynku pojawiły się dwa komiksowe „Terminatory” z czterech, które wydawnictwo Scream Comics planowało wydać w 2021 roku. Pierwszy to „Terminator: Płonąca Ziemia”. Komiks autorstwa Rona Fortiera (scenariusz) i debiutującego ówcześnie Alexa Rossa (ilustracje) ukazał się 3 grudnia 2021 roku.

Polska wersja została wydana w grubej, szytej oprawie, w formacie deluxe. 136-stronicowy album zawiera pięcioczęściową historię oraz dodatki w postaci grafik i szkiców Alexa Rossa. Artysta wykonał również grafikę zdobiącą okładkę tego wydania. Dodatkowo w komiksie znajdziemy wstęp Brandoma Grahama („King City”) oraz posłowie ze wspomnieniami Rossa i Fortiera. Oryginalnie „Terminator: Płonąca Ziemia” wydany został rok przed premierą filmu „Terminator 2: Dzień Sądu”, dlatego historia nie jest kanoniczna:

„Eksterminacja ludzkości dokonywana przez samoświadomy komputerowy system obronny zwany Skynet dobiega końca. Populacja ludzkości została zdziesiątkowana do zaledwie trzech procent. Podczas gdy nowy model terminatora – 808 – poluje na starzejącego się Johna Connora i pozostałych przy życiu członków Ruchu Oporu, Skynet, wykorzystując okazję, aby raz na zawsze unicestwić rodzaj ludzki, przygotowuje atak nuklearny. Jedyną nadzieją ocalałych jest pokonanie Skynetu w jego głównej siedzibie, we wnętrzu Góry Grzmotu.”

Tłumaczeniem polskiego wydania zajął się Tomasz Kupczyk (min. tłum. „Spider-Man 2099”, „AvP”)

Drugi komiks, który miał premierę w grudniu to jeden z dwóch tomów, stanowiących zbiór kilku historii, oryginalnie wydanych przez wydawnictwo Dark Horse w formie zeszytówek. Dark Horse zebrał je w dwa tomy, które w USA ukazały się pod nazwą „Terminator Omnibus vol. 1” i „Terminator Omnibus vol. 2”.

Polskie odpowiedniki tych „omnibusów” noszą nazwę „Terminator tom 1: Cele Drugorzędne / Wróg Wewnętrzny” oraz „Terminator tom 2: Gra Końcowa / Dolina Śmierci”. Prawie 300-stronicowe komiksy to eleganckie limitowane wydania, wydrukowane w powiększonym formacie i specjalnie barwionymi krawędziami kartek. Tom pierwszy zawiera 3 historie zatytułowane kolejno: Cele Drugorzędne (oryg. Secondary Ojectives), Wróg Wewnętrzny (oryg. The Enemy Within) oraz Myśliwi i Zabójcy (oryg. Hunters and Killers). Autorzy odpowiedzialni za scenariusze do poszczególnych historii to kolejno: James Robinson, Ian Edginton, Toren Smith, Adam Warren oraz Chris Warner. Ilustracjami zajęli się Paul Gulacy, Vince Giarrano oraz Bill Jaaska. Premiera nastąpiła 30 grudnia 2021 r.

Ze względu na czynniki zewnętrzne (takie jak np. brak dostawy papieru) dwa pozostałe komiksy ze świata terminatora będą miały swoje premiery w połowie stycznia 2022 roku. Pierwszy komiks to wyżej wspomniany „Terminator tom 2” z zebranymi czterema historiami w jeden ekskluzywny album. Opowieści w nim zawarte zatytułowane są: Gra Końcowa (End Game), Samobójcza Misja (Suicide Run), Dolina Śmierci (Death Valley) oraz Mroczne Lata (The Dark Years). Scenariuszem zajęli się James Robinson oraz Alan Grant. Za rysunki do tego tomu odpowiedzialni są: Jackson Guice, Frank Teran, Guy Davis, Steve Pugh oraz Mel Rubi. Za tłumaczenie obu tych tomów odpowiedzialny jest Robert Lipski. Okładkę drugiego tomu zdobi ilustracja autorstwa Simona Bisleya.

Kolejnym komiksem, który ma się ukazać w styczniu nosi nazwę „Terminator: 2029 – 1984”. Jest to 6-częściowa historia, nawiązująca do pierwszego filmowego „Terminatora”. Scenariusz do tej historii napisał Zack Whedon (Serenity, Dr Horrible). Ilustracjami zajął się Andy MacDonald (NYC Mech).

„Zanim John Connor z żalem wysłał go w przeszłość, aby uratował Sarah Connor przed T-800, Kyle Reese był zwyczajnym facetem walczącym wraz z przyjaciółmi o przetrwanie w świecie opanowanym przez Skynet i jego przerażającą armię zabójczych cyborgów. Ich podróż obejmie wędrówkę przez spustoszone ziemie roku 2029 aż do tajnej placówki Cyberdyne, gdzie dokonają szokującego odkrycia mającego poważny wpływ na misję Kyle’a w 1984 roku. Przyszłość ludzkości jest bardziej niepewna niż kiedykolwiek, bo Kyle wraz z Sarah Connor walczy z zupełnie nowym zagrożeniem ze strony terminatorów!”

Komiks zostanie wydany w twardej szytej oprawie, w formacie deluxe (18×27,5cm). Tłumaczenie na język polski: Tomasz Kupczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *