THE TERMINATOR (USA, Wielka Brytania, 1984)
 TYTUŁ POLSKI: Terminator, Elektroniczny Morderca*
 GATUNEK: Akcja/Thriller/Horror/Sci-Fi
 BUDŻET: 6,4 miliona dolarów
 CZAS PROJEKCJI: 103 minuty **
 REŻYSERIA: James Cameron
 POMYSŁ HISTORII: James Cameron
 SCENARIUSZ: James Cameron, Gale Anne Hurd,
                        William Wisher Jr. (współpraca dialogowa)
 STUDIO: Orion Pictures
 DYSTRYBUTOR W POLSCE: Imperial
 PREMIERA: 26 października 1984 (USA), kopii: 1005 kategoria R
                  1 marca 1987 (Polska)
 DVD: 3 września 1997 (USA), 1 grudnia 2005 (Polska)
 OFICJALNA STRONA: www.mgm.com 

 

Nagłówek
 

Jest rok 2029. Od wielu lat ludzie żyją na skraju wytrzymałości, codziennie walcząc o przetrwanie. 32 lata temu, program wojskowy „Skynet” zyskał samoświadomość i spowodował wybuch wojny atomowej, w wyniku której zginęła ponad połowa ludzkości. Od tego czasu na Ziemi rządzą zabójcze maszyny, stale tworzące swoje lepsze wersje, aby sprawniej kontynuować dokonywanie całkowitej eksterminacji gatunku ludzkiego. Jednak człowiek posiada niezwykle silną wolę przetrwania. Resztki ludzkości ukrywające się w podziemiach post-apokaliptycznej metropolii (Los Angeles) utworzyły „Ruch Oporu”, na czele którego stoi charyzmatyczny przywódca – John Connor. Po skutecznym kontrataku, maszyny zaczęły zdawać sobie sprawę z możliwej przegranej, ale wtedy znalazły pewne rozwiązanie. Stworzyły tajną broń, która miała odmienić obliczę wojny. Stworzyły maszynę umożliwiającą przenoszenie się w czasie. Skynet postanawia wysłać do 1984 roku Terminatora – organizm cybernetyczny, wyglądający jak człowiek – aby zlikwidował dziewiętnastoletnią Sarę Connor – matkę obecnego przywódcy Ruchu Oporu – zanim ten zdąży się urodzić. W ślad za nim Ruch Oporu wysyła samotnego żołnierza, który ma chronić młodą kobietę. Problem w tym, że Terminator nie czuje litości, skruchy, ani strachu i nie zatrzyma się, dopóki nie wykona swojego zadania.

 

Tematyka przedstawiona w pierwszym Terminatorze, czyli maszyna obracająca się przeciwko swojemu twórcy, jest stara jak świat. Jednak fabuła została przez scenarzystów inteligentnie skomplikowana podróżami w czasie, a także tym, że ojcem Johna Connora (jakby nie patrzeć – postaci centralnej tej historii, która nie pojawia się w filmie) jest właśnie ów wysłany żołnierz z przyszłości. Dzięki nowoczesnej formule połączenia gatunków kina akcji, thrillera, horroru i science-fiction, arcydzieło Jamesa Camerona stało się wielkim hitem kasowym ratując wytwórnie Carolco i Orion Pictures przed bankructwem. Film szybko zyskał miano kultowego i stał się jednym z największych hitów na rynku VHS wszech czasów. punkt

 

 Tekst: Juby* W Polsce Terminator jest znany również pod kontrowersyjnym tytułem Elektroniczny morderca, który został umieszczony przez dystrybutora na plakatach i zwiastunach reklamujących film w 1985 roku.

 

** 103 minuty – czas trwania filmu w systemach stosowanych na potrzeby telewizji/DVD w Europie (PAL i SECAM). Kinowa wersja trwa dokładnie 107 minut, na DVD w USA (system NTSC) specyfikacje podają jego długość też jako 107 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *