DANE O FILMIE

T2: Dzień Sądu  TERMINATOR 2: JUDGMENT DAY (USA, 1991)
 TYTUŁ POLSKI: Terminator 2: Dzień Sądu
 GATUNEK: Akcja/Thriller/Sci-Fi
 BUDŻET: 100 milionów dolarów
 CZAS PROJEKCJI: 137 min. (wersja kinowa),
                              152 min. (wersja reżyserska)
                              154 min. (wersja specjalna)
 REŻYSERIA: James Cameron
 TWÓRCY POSTACI: James Cameron,
                                Gale Anne Hurd
 SCENARIUSZ: James Cameron, 
                        William Wisher Jr
 STUDIO: Carolco Pictures Inc.
 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / Vision / Kino Świat
 PREMIERA: 3 lipiec 1991 (USA), 5 maj 1992 (Polska)
 PREMIERA 3D: 26 sierpień 2017 (Świat)

Nagłówek

Życie Sary Connor zmieniło się całkowicie w ciągu kilku dni. W maju 1984 roku dowiedziała się, że jej syn w przyszłości będzie przywódcą „Ruchu Oporu” walczącego z maszynami, które przejmą władzę nad światem. Jako samotna matka postanowiła wychować Johna (tak dała mu na imię) na wojownika i urodzonego lidera. W tym celu spotykała się z kilkoma żołnierzami, oraz z każdym kto mógł nauczyć jej syna czegoś co przyda mu się w nadchodzącej wojnie. John już jako młody chłopak potrafił prowadzić pojazdy, uczył się latać helikopterem, wiedział jak przeładować broń i jak okradać bankomaty. Jednak Sara nie chciała dla niego przyszłości, w której będzie musiał codziennie walczyć o życie. Postanowiła wysadzić fabrykę komputerów powiązaną z budową Skynetu – przyszłej sztucznej inteligencji, która doprowadzi do wojny atomowej i późniejszej walki ludzi z maszynami – ale została przy tym złapana przez policję i umieszczona w zakładzie psychiatrycznym „Pescadero”. John przez krótki czas mógł wieść prawie normalne życie, będąc pod opieką rodziny zastępczej, Todda i Janelle Voight’ów.
Jest jednak coś, o czym Sara nie wiedziała i nie mogła przekazać swojemu synowi. Maszyna do przenoszenia się w czasie, o której mówił jej Reese – przybysz z przyszłości wysłany aby ją chronić, oraz ojciec Johna – jednak nie została zniszczona. Do 1995 roku zesłanych zostaje kolejnych dwóch przybyszów. Jednym z nich jest taki sam model Terminatora, jaki jedenaście lat wcześniej miał za zadanie zlikwidować Sarę. Teraz jednak, jego misją jest ochrona dziesięcioletniego Johna, przed najnowszym prototypem cyborga T-1000, który jest szybszy, silniejszy i odporniejszy od swojego poprzednika, a także potrafi przyjąć postać każdej osoby, której dotknie. Los Connora jest teraz w rękach dwóch przybyszów z przyszłości. Tylko, który z nich dotrze do niego pierwszy?

Po siedmiu latach James Cameron powraca do tematyki morderczych maszyn z przyszłości w swoim dotychczas, największym hicie Terminator 2: Judgment Day. Dzięki rekordowemu budżetowi pierwszy raz przekraczającemu 100 milionów dolarów, arcydzieło Camerona wyprzedziło o dekadę inne filmy pod względem efektów specjalnych. T2 odniósł ogromny sukces kasowy a także został obsypany licznymi nagrodami, w tym czterema Oscarami. Do dziś uchodzi za jeden z najlepszych sequeli wszech czasów i klasykę kina.

Film pojawił się w polskich kinach w 1992 pod tytułem Terminator 2: Ostateczna rozgrywka. Znany był także jako Terminator 2: Dzień rozrachunku (tytuł alternatywny). Jednak dystrybutor po premierze trzeciej części (przez którą T2 nie był już „Ostateczną” rozgrywką) w 2004 roku postanowił poprawnie przetłumaczyć tytuł, który dziś widnieje jako oficjalny.punkt

 

 Tekst: Juby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *